Proč jsou půjčky pro nezaměstnané téměř nedostupné?

24.02.2023

Pokud jste momentálně nezaměstnaní a potřebujete půjčku, možná jste si všimli, že je pro vás téměř nemožné získat finanční pomoc od banky nebo jiného věřitele. Půjčky pro nezaměstnané jsou totiž většinou nedosažitelné nebo jsou podmínky pro získání půjčky velmi přísné. Ale proč tomu tak je? V tomto článku si ukážeme, proč je tak obtížné získat půjčku, pokud jste bez zaměstnání.

Existuje několik důvodů, proč se banky a nebankovní společnosti zdráhají půjčovat lidem bez práce:

Vysoké riziko pro věřitele - Když věřitel půjčuje peníze nezaměstnanému, existuje velké riziko, že tuto půjčku nebude schopen splácet. Toto riziko bývá pro věřitele neúnosné. V praxi to znamená, že půjčky pro nezaměstnané nejsou poskytovány vůbec nebo pouze na velmi krátkou dobu a s velmi vysokými úroky.

Nízký nebo žádný příjem - Nezaměstnaní lidé nemají pravidelný příjem, a proto je pro ně velmi obtížné půjčku splácet. Banky však požadují pravidelné splátky a bez zdroje příjmu je splácení půjčky téměř nemožné.

Absence zástavy - Většina půjček vyžaduje nějakou formu zástavy nebo zajištění.

Negativní záznam v registru dlužníků - Pokud máte špatnou úvěrovou historii, bude pro vás ještě těžší získat půjčku jako nezaměstnaný. Všichni poskytovatelé totiž kontrolují vaši kreditní historii, aby posoudili vaši schopnost půjčku splácet.

Chybějící potvrzení o příjmu - To je další kámen úrazů, který rychle rozhodne a zamítnutí žádosti.

Vysoké úrokové sazby - Jak již bylo zmíněno, půjčky pro nezaměstnané jsou často spojeny s vysokými úrokovými sazbami. To znamená, že si můžete vypůjčit pouze malou částku peněz, a přitom si musíte připravit na to, že budete muset splatit mnohem více peněz v důsledku vysokých úroků.

Co mohou nezaměstnaní lidé dělat, když potřebují finanční pomoc?

Jste nezaměstnaní a potřebujete finanční pomoc, existuje několik možností, které můžete zvážit:

Půjčka od rodiny nebo přátel - Máte rodinu nebo přátele, kteří jsou ochotni vám půjčit peníze, může to být nejlepší možnost. Pokud si vypůjčíte peníze od rodiny nebo přátel, nebudete muset platit vysoké úroky a můžete si být jisti, že splacení půjčky bude pružné a bez komplikací.

Sociální dávky - Pokud jste nezaměstnaní, můžete mít nárok na sociální dávky. Tyto dávky vám mohou pomoci pokrýt náklady na život a finanční potíže.

Získat práci - V případě, že získáte nové zaměstnání, budou vaše šance na získání půjčky mnohonásobně vyšší.

Odkládání splátek - Pokud již máte půjčku a ztrácíte pravidelné příjmy, můžete požádat o odklad splátek. Mnoho společností nabízí možnost odkladu splátek na určitou dobu, což vám umožní získat čas na hledání nového zaměstnání a zlepšení vaší finanční situace.

Časté otázky

Mohou nezaměstnaní lidé získat půjčku od banky?

Ne, banka takovému člověku nepůjčí.

Jsou alternativní půjčky pro nezaměstnané bezpečné?

To závisí na konkrétních podmínkách půjčky a na tom, zda si vybíráte důvěryhodného poskytovatele. Je důležité důkladně si přečíst smlouvu a informovat se o poplatcích a úrocích předtím, než si půjčku vyřídíte.

Může být odklad splátek nevýhodný?

Ano, odklad splátek může být nevýhodný v důsledku zvýšených úroků nebo poplatků, které se mohou hromadit v průběhu této doby. Proto je důležité si pečlivě přečíst podmínky odkladu splátek předtím, než o něj požádáte.

Závěr

Půjčky pro nezaměstnané jsou téměř nedostupné kvůli vysokému riziku pro věřitele a nedostatku zdrojů příjmu nezaměstnaných lidí. Pokud potřebujete finanční pomoc, můžete zvážit alternativní půjčky, sociální dávky, půjčky od rodiny nebo přátel nebo získání nového zaměstnání. Pokud již půjčku splácíte a ztrácíte pravidelné příjmy, můžete požádat o odklad splátek. Než si však vyřídíte jakoukoliv půjčku, je důležité zvážit vaši finanční situaci a pečlivě si přečíst smlouvu, aby nedošlo k nežádoucím komplikacím.