Půjčka pro dlužníky - Jak získat půjčku i přes dluhy a exekuce

15.02.2023

Máte nevyřešené závazky z minulosti, například splátky hypotéky, spotřebitelské úvěry, složenky za energie a proto jste nyní vedeni jako dlužníci? Získání půjčky se zdá být téměř nemožné. Od roku 2016 zákon zakazuje poskytování úvěrů lidem bez příjmu nebo dlužníkům. Málokterá společnost by se totiž odvážila přistoupit na to, že peníze nebudou splaceny. Pokud se nacházíte v těchto finančních problémech, může být lepší vyhledat odbornou pomoc finančního poradce.

Důvody, proč je pro dlužníky obtížné získat půjčku

Zákon zakazuje poskytování úvěrů dlužníkům, aby byla zlepšena ochrana spotřebitelů. ČNB (Česká národní banka) dohlíží nad všemi poskytovateli úvěrů, a to v souladu se zákonem o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb. Takový dohled drží nad fyzickými osobami ochranu, což znamená, že věřitelé nesmějí požadovat vysoké úroky, poplatky ani jiné podmínky, které by nemohl dlužník splnit.

Zákon dále stanoví, že společnosti nesmějí poskytovat půjčky dlužníkům, kteří jsou v exekuci, a že musí pečlivě prověřit finanční situaci každého žadatele. Tyto ustanovení ztěžují získání půjčky pro dlužníky, kteří se snaží řešit své finanční problémy.

Co mohou dlužníci udělat, aby získali půjčku

I když jsou pro dlužníky překážky v získání půjčky vysoké, nejsou neřešitelné. Pokud chcete získat půjčku, můžete využít některé z následujících možností:

  1. Najděte si společnost, která poskytuje půjčky dlužníkům - V některých případech se můžete setkat se společnostmi, které poskytují půjčky i lidem s dluhy.

  2. Mějte dobré finanční vyhlídky - Pokud máte dobrý příjem a/nebo zabezpečení, může to přesvědčit poskytovatele půjčky, že jste schopni půjčku splácet. Důležitým faktorem může být také délka vaší současné pracovní doby a typ pracovní smlouvy.

  3. Sežeňte si ručitele - Pokud máte někoho, kdo by pro vás mohl ručit, může to zlepšit vaše šance na získání půjčky. Ručitel se zaručí, že půjčku splatí, pokud byste vy sami nedokázali.

  4. Uvažujte o jiném typu půjček - Místo klasické bankovní půjčky se můžete zaměřit na nebankovní půjčky nebo mikropůjčky. Tyto půjčky jsou obvykle méně náročné na zajištění a často se zaměřují na lidi s menšími příjmy.

  5. Zlepšete svou finanční situaci - Zlepšení vaší finanční situace vám může pomoci získat půjčku. Můžete se snažit snížit své výdaje a zvýšit svůj příjem.

Závěr

I když je pro dlužníky složité získat půjčku, existují způsoby, jak toho docílit. Nezapomeňte, že většina poskytovatelů půjček bude chtít mít jistotu, že jste schopni půjčku splatit. Pokud to dokážete doložit, můžete získat půjčku i přes své dluhy a finanční problémy. Nicméně, je vždy důležité přemýšlet, zda je půjčka řešením vašich finančních problémů, nebo jestli je lepší vyhledat odbornou pomoc a řešit své dluhy jiným způsobem.