Půjčka od lidí, aneb jak získat peníze levněji než v bance?

06.03.2023

S tím, jak se svět financí neustále vyvíjí, vznikají nové formy půjček. Jednou z takových metod je peer-to-peer půjčování, které si v posledních letech získalo oblibu. Peer-to-peer půjčky umožňují jednotlivcům půjčovat peníze jiným lidem, aniž by transakci zprostředkovala banka nebo jiná nebankovní společnost. V tomto článku se budeme zabývat tím, co je to půjčka od lidí, jak funguje, jaké jsou její výhody a rizika.

Co je to půjčka od lidí?

Peer-to-peer půjčky, známé také jako P2P půjčky, jsou formou půjček, která spojuje dlužníky přímo s věřiteli. V tomto modelu předkládají dlužníci své žádosti o půjčku, které jsou následně zpřístupněny skupině potenciálních investorů.

Jak funguje půjčka od lidí?

Platformy pro vzájemné půjčky fungují jako zprostředkovatelé mezi dlužníky a věřiteli. Tyto stránky poskytují online tržiště, kde mohou potencionální dlužníci vytvářet žádosti o půjčky a věřitelé si mohou tuto nabídku prohlížet a investovat do půjček, které odpovídají jejich investičním kritériím. Platformy pro peer-to-peer půjčky získávají příjmy tím, že si účtují poplatky za půjčky poskytnuté prostřednictvím jejich webu.

Jakmile je půjčka plně financována, platforma pro peer-to-peer půjčky převede peníze dlužníkovi a ten provádí pravidelné platby věřitelům. Zprostředkovatel zajišťuje obsluhu půjček, včetně výběru a distribuce splátek dlužníků a správy případných úvěrů v prodlení.

Půjčka od lidí - Zonky

Zonky je nejznámější česká společnost, která se zabývá P2P půjčkami.

  • 20 000 Kč - 1 200 000 Kč

  • Splatnost 12 - 120 měsíců

  • Úroková sazba od 4,99 % p.a.

  • Poplatek 2 % ze zapůjčené částky

Výhody půjček od lidí

Peer-to-peer půjčky mají několik výhod jak pro dlužníky, tak pro věřitele.

Výhody pro dlužníky

Peer-to-peer půjčky mohou dlužníkům poskytnout přístup k financování, které by možná nemohli získat od tradičních finančních institucí. To platí zejména pro dlužníky s nižším příjmem. Platformy pro peer-to-peer půjčky mají obvykle nižší poplatky za poskytnutí úvěru a úrokové sazby než banky nebo běžné nebankovní společnosti

Výhody pro věřitele

P2P půjčky mohou věřitelům poskytnout alternativní investiční možnost, která nabízí vyšší výnosy než třeba spořící účty nebo dluhopisy. Investoři mohou také diverzifikovat své portfolio rozložením kapitálu do více úvěrů.

Rizika půjček od lidí

Stejně jako s každou formou půjček nebo investic jsou i s peer-to-peer půjčkami spojena určitá rizika.

Rizika pro dlužníky

Dlužníkům mohou být účtovány vyšší úrokové sazby, než jaké by jim účtovala banka, zejména pokud mají nižší úvěrové skóre. Také mohou také čelit sankcím nebo poplatkům z prodlení, pokud zmeškají splátku nebo nesplácí úvěr včas.

Rizika pro věřitele

Věřitelé mohou čelit tomu, že přijdou o část svých peněz anebo celou investici. Stránky pro peer-to-peer úvěry mají obvykle zavedena opatření k minimalizaci rizika nesplácení, jako jsou kontroly úvěruschopnosti a obsluha půjčky, ale stále existuje riziko ztráty financí, pokud dlužník nedodrží své závazky.

Závěr

Půjčky od lidí jsou rostoucí alternativní možností půjčování, která nabízí výhody jak pro dlužníky, tak pro věřitele. Umožňuje dlužníkům získat přístup k financování, které nemohou získat od tradičních finančních institucí.