Může si někdo cizí vzít nebankovní půjčku na moje jméno, aniž bych o tom věděl?

09.03.2023

Každý rok se tisíce lidí potýká s odcizením a zneužitím své identity. Nejhorší je, že většina případů není způsobena zloději, ale spíše rodinnými příslušníky nebo přáteli. Existují však způsoby, jak se takovým situacím vyhnout nebo je úspěšně řešit.

Mějte přehled o svých dokladech

Nejlepší způsob, jak se vyhnout krádeži identity, je mít přehled o všech svých dokladech. Pokud nějaký z nich ztratíte, snažte se jej co nejrychleji najít a pokud se to nepodaří, nahlaste ztrátu na policii. Pokud se jedná o debetní nebo kreditní kartu, je možné ji ihned zablokovat v internetovém bankovnictví, popřípadě navštivte svou banku.

Je online půjčka riziková?

Sjednání půjčky online se dnes dá velmi snadno provést pouze s použitím OP. To je výhodné pro vás, ale také pro zloděje identity. Nicméně riziko spojené s online půjčkami se vyskytuje pouze v případě, že žadatel není ověřen. Pokud tedy rychle nahlásíte ztrátu dokladu úřadům, nemělo by dojít k sjednání půjčky bez vašeho vědomí.

Jak řešit zneužití identity

Pokud si někdo na vaše jméno sjednal půjčku, nemusíte to hned zjistit. Obvykle si to lidé uvědomí až tehdy, když dorazí první upomínka. V takovém případě není třeba panikařit, ale co nejdříve začít situaci řešit. Kontaktujte věřitele a oznámit mu, že došlo k zneužití vašich osobních údajů. Dále musíte dokázat, že jste to nebyli vy, kdo si půjčku sjednal. Pokud se jedná o online půjčky, je to vcelku snadné. Pokud peníze nepřišly na váš účet, kontaktní údaje nesouhlasí nebo žádost neodešla z vaší IP adresy, je to důkaz, že jste si půjčku nesjednali vy.

Může jít o více půjček

Není neobvyklé, že zloději identity sjednají hned několik půjček. Proto je důležité si co nejdříve ověřit, že žádné další půjčku nemáte. Pokud ověříte, že nějaká půjčka na vaše jméno sjednána byla, kontaktujte věřitele a požádejte o stornování. Je důležité, abyste si pravidelně kontrolovali svůj registr dlužníků a měli tak přehled o svých finančních závazcích.

Jak si chránit svou identitu při sjednávání půjček online

Existují některá opatření, která vám mohou pomoci chránit vaši identitu při sjednávání půjček online. Například si můžete zvolit spolehlivého poskytovatele půjček, který ověřuje totožnost žadatele a chrání jeho osobní údaje. Při sjednávání půjčky byste měli být opatrní a nikdy nezadávat své osobní údaje na neznámých webových stránkách.

Závěr

Ochrana vaší identity je důležitá pro vaše finanční zdraví. Pokud si sjednáváte půjčky online, je důležité být opatrný a pečlivě chránit své osobní údaje. Pokud dojde k zneužití vaší identity, je důležité okamžitě jednat a minimalizovat škody. Použijte tyto rady a získejte klid a jistotu, že vaše identita je v bezpečí.