Jak se dostat z registru dlužníků SOLUS?

27.02.2023

Nevyřešené finanční závazky jsou pro mnoho lidí v České republice bohužel velmi aktuálním tématem. V případě, že máte dluhy po splatnosti, může se stát, že budete zapsáni do registru dlužníků SOLUS. Co to pro vás znamená? V tomto článku se dozvíte, co je SOLUS, jak funguje a co můžete udělat pro to, aby byl váš záznam z tohoto rejstříku vymazán.

Co je to SOLUS a jak funguje?

SOLUS je zájmové sdružení právnických osob, provozující registry klientských informací, také nazývané jako registry dlužníků.

Cílem tohoto sdružení je shromažďovat informace o dlužnících, aby se snížilo riziko neplacení pohledávek. V registru jsou zapsány informace o všech dlužnících včetně fyzických osob, podnikatelů i firem. Pokud jste zapsáni do registru SOLUS, může se vám stát, že budete mít problémy se získáním úvěru, hypotéky, ale třeba i s pronajmutím nemovitosti.

SOLUS pracuje na principu reciprocity, což znamená, že údaje do rejstříku zapisuje řada firem, které se v rámci obchodních vztahů setkávají s dlužníky (mobilní operátoři, dodavatelé energií, nebankovní společnost atd.) Když někdo neprovede úhradu včas, věřitel může tuto skutečnost nahlásit do registru SOLUS. Zároveň může být zaevidován i pozitivní záznam o bezproblémovém splacení dluhu.

Jak zjistit, zda jste zapsáni v registru SOLUS a kdo vás do něj zaspal?

Doporučujeme využít databázi NejsemDlužník.cz, kde je možné obdržet výpis z negativního registru sdružení SOLUS, ale i z centrální evidence exekucí a insolvenčního rejstříku. Výpis je doručen v elektronické podobě na Váš e-mail, cena činí 250 Kč. Identifikace probíhá na základě vašeho rodného čísla.

Další variantou, jak získat informace o nesplacených závazcích je SMS výpis, jeho cena činí 50 Kč.

Jak se dostat z registru SOLUS?

V první řadě musíte zjistit, jaká společnost vložila do registru dlužníků negativní záznam a kvůli jaké pohledávce. Využijte služby NejsemDlužník.cz a nebo SMS výpisu. Ihned poté je zapotřebí kompletně splatit celý dluh.

Následně musíte rozvázat smlouvu se společností, u které dluh vznikl a odvolat dřívější souhlas se zpracováním osobních údajů.

Pokud nedojde k odstranění vašich osobních údajů obraťte se na Úřad pro ochranu os. údajů na adrese – uoou.cz. Ani to nepomohlo? Poté vám nezbývá nic jiného než se obrátit na soud. Následně můžete sdružení SOLUS požádat o výmaz z registru dlužníků.

Jak dlouho trvá vymazání ze SOLUSU?

Registr dlužníků SOLUS vede záznamy po dobu 3 let od splacení pohledávky. V případě pohledávek telekomunikačních společností či distributorů energie pak 1 rok. Pokud k uzavření smlouvy s některým členem sdružení SOLUS vůbec nedojde, ale klient o službu dříve požádal, eviduje sdružení záznam maximálně po dobu 3 měsíců.

Závěr

Být zapsán v registru dlužníků SOLUS je pro mnoho lidí velkým problémem. Pokud se vám to stane, nezoufejte, existuje několik způsobů, jak se z registru dostat. Pokud zaplatíte dluh, můžete požádat o vymazání.